Bibliografinės nuorodos ir citavimas
Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija – čia hobis virsta profesija!
Informacijos šaltinių aprašų, citavimo ir literatūros sąrašų sudarymo, tvarkymo galimybės
Mokslinio darbo autorius, skelbdamas savo atliktų tyrimų ar teorinių svarstymų rezultatus, turi neišvengiamai remtis kitų mokslininkų kūriniais ar tekstais bei parodyti savo santykį su jais. Svarbu tai atlikti sąžiningai ir etiškai. Norint išvengti plagijavimo, būtina pateikti bibliografines nuorodas į šaltinius. Nuorodų pateikimas tekste leidžia identifikuoti, koks šaltinis yra cituojamas. Informaciją iš šaltinių galima naudoti keliais būdais:
- Citavimas – palyginti trumpa ištrauka iš kito kūrinio, skirta paties autoriaus teiginiams įrodyti arba padaryti juos suprantamus, arba teikti nuorodą į kito autoriaus požiūrį ar mintis, suformuluotas originale. Pateikiami tikslūs autoriaus žodžiai. Citata rašome kabutėse („…”).
- Perfrazavimas – kitų autorių mintys perpasakotos savais žodžiais, neiškreipiant autoriaus minties Perfrazuojant būtina atskirti kito autoriaus mintis nuo savų komentarų, naudoti įvairias frazes, pvz.: mokslininko požiūriu…,kaip teigia…, kaip teigia…, kaip tvirtina…, anot…ir kt.
Visus moksliniame darbe cituotus, analizuotus ir apibendrintus šaltinius reikia nurodyti tekste (nuorodos) ir literatūros sąraše (šaltinių bibliografiniai aprašai). Jame turi būti aprašyti visi ir tik tie šaltiniai, kurie yra paminėti tekste, o tekste turi būti nurodyti tik tiek šaltiniai, kurie įtraukti į literatūros sąrašą.
- Informacinių šaltinių citavimui bei sąrašo sudarymui Kolegijoje naudojamas APA (Amercian Pshychological Association) citavimo standartas. APA stiliaus knygų ir straipsnių pavyzdžiai, paveikslų, internetinių šaltinių ir soc. tinklų pavyzdžiai.
- Šaltinių citavime nurodomi pagrindiniai bibliografinio aprašo elementai: autorius; antraštė, paantraštė; leidimo duomenys; apimtis; tarptautinis standartinis numeris.
- Pavyzdžiai, kaip galima paprastu būdu, nusikopijuoti bibliografinį aprašą, naudojant VTDK virtualią biblioteką, duomenų bazes, Google Scholar; kaip Microsoft Word kurti ir tvarkyti šaltinius ir aprašus.
- Bibliografinių sąrašų sudarymui, citavimui rekomenduojama naudotis atvirosios prieigos informacijos tvarkymo įrankiais Zotero (instrukcija), Mendeley.
- Kiti populiarūs citavimo stiliai: LST ISO 690:2010 standartas – Lietuvoje patvirtintas tarptautinis standartas, kuriuo rekomenduojama vadovautis, jeigu nėra kitų nurodymų; Harvardo stilius ypatingas tuo, kad nei tekste, nei literatūros sąraše nenaudojama numeracija.
Daugiau informacijos: Efektyvus elektroninių mokslo informacijos išteklių naudojimas: Nacionalinio projekto eMoDB.LT mokomoji medžiaga tyrėjams ir studentams [interaktyvus]. 2019. Atviroji prieiga: https://open.ktu.edu/mod/book/view.php?id=1155&chapterid=647